۰۹۱۲۷۱۴۲۱۲۹
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳

نکات مهم هنگام بازدید از ملک

نکات مهمی که هنگام بازدید از ملک جهت خرید باید به آنها توجه کنید:

خرید املاک از جمله آپارتمان، همواره با دغدغه های فراوانی همراه بوده که عمدتا نداشتن اطلاعات کافی و شناخت از ابعاد مختلف این کار موجب وارد شدن ضررهای قابل توجهی به افراد شده است.

یک انتخاب ایده آل و رعایت قوانین و اصول خرید خانه می‌تواند باعث رضایت و آسایش خاطر بلندمدت شود.

در این مقاله به برخی از نکاتی که در این زمینه بسیار مهم هستند اشاره میکنیم:

لوکیشن – موقعیت ملک

از مهم‌ترین اصول خرید خانه هنگام بازدید این است که ببینیم ملک مورد نظر در چه محله‌ و موقعیتی قرار دارد. توجه کردن به نکاتی همچون عرض کوچه و گذری که آن ملک قرار گرفته، اصلی یا فرعی بودن، بافت مسکونی یا اداری – تجاری داشتن و نزدیک بودن به مراکز خرید از جمله موارد مهم و قابل توجه در این بخش میباشد.

ساکنین و همسایه ها

بدیهی ایست که داشتن همسایه‌ی خوب نقش مهمی جهت آرامش داشتن در محیط خانه دارد. شاید حتی بتوان گفت توجه به داشتن همسایه‌ی خوب و بی‌حاشیه از اصلی ترین قواعد خرید خانه باشد.
البته که امروزه این موضوع در خرید آپارتمانهای لوکس در منطقه یک تهران، با فیلترهایی که معمولا سازنده ها جهت شناخت خریداران میگذارند تا حدودی رفع شده است.

وضعیت واحدها در هر طبقه

تعداد واحدهای کمتر در یک طبقه، مساوی است با سر و صدا و خرابی کمتر و بهداشت محیطی بیشتر.

به علاوه، معمولا آپارتمان‌هایی که در ورودی آن‌ها رو به روی یکدیگر باز می‌شود طرفداران کمتری دارد.

همچنین فاصله‌ی واحدهای یک آپارتمان از هم و مناسب بودن مساحت هر طبقه نیز بسیار مهم است.

وضعیت ایمنی ساختمان

اگر قصد خرید ملکی را داریم که کار ساخت آن کاملا تمام شده است، سخت می‌توان از وضعیت ایمنی ساختمان به طور کامل مطمئن شد. هنگام بازدید از ملک یک کارشناس خبره با خود به همراه ببرید تا بتواند اطلاعات ساخت را از مالک جویا شود.

یکی از را ها در این مرحله اعتماد کردن به مالک و بررسی ادعاهای او است. می‌توانید با بررسی نقشه ساختمان، بررسی کیفیت ساخت، ستون‌های واحد‌های مسکونی و ستون‌های پارکینگ از میزان ایمن بودن ساختمان در مقابل حوادثی مانند زلزله تا حدودی مطمئن شوید.

هرچند که پیشنهاد اصلی ما در این بخش، شناخت شخص سازنده و بررسی املاکی که قبلا توسط ایشان ساخته شده، میباشد.

پارکینگ

یکی از مهم‌ترین مسائل مربوط به آپارتمان‌نشینی تعداد و موقعیت قرار گرفتن پارکینگها است.

با وجود تراکم جمعیتی زیادی که در کلان شهرهایی مثل تهران بویژه مناطقی که تعداد برج ها و ساختمان های پرواحد زیاد است، تامین کردن پارکینگ جز مواردی هست که باید به صورت ویژه به آن توجه کرد.

همچنین، هر چه شیب ورودی پارکینگها کمتر باشد، آن پارکینگ مناسب‌تر ساخته شده است.

ضمن اینکه در پارکینگ برخی آپارتمان‌ها، مکانی برای خودروهای اضافه یا مهمان در نظر گرفته شده است. این مورد یک مزیت بسیار ویژه به حساب می‌آید.

بهترین طبقات در آپارتمان

بطور معمول، طبقات اول و آخر بدترین طبقات و طبقات میانی برای زندگی بهتر هستند. در طبقه اول رفت و آمد بیشتر اتفاق می‌افتد و نیز امنیت پایین‌تری نسبت به سایر طبقات دارد. طبقه آخر نیز در برابر گرما و سرما آسیب‌پذیرتر است.

آشپزخانه

از آنجایی که خانم‌های خانه‌دار زمان زیادی را در آشپزخانه صرف می‌کنند، نورگیر بودن آشپزخانه سبب می‌شود احساس بهتری هنگام کار داشته باشند. حین بازدید از ملک حتما دقت کنید که اتصالات مربوط به سینک، ماشین لباسشویی، اجاق گاز و پکیج یا آبگرمکن به درستی و در جای مناسبی تعبیه شده باشد تا زمان نصب این وسایل با مشکل مواجه نشوید.

سیستم سرمایش و گرمایش

حتما به صورت کامل سیستم سرمایشی و گرمایشی را هنگام بازدید از ملک برای خرید بررسی کنید. استفاده از سیستم‌های برقی در شهرهایی که تعرفه مصرفی برق کمی ندارند می‌توانند در ماه‌های بسیار گرم یا بسیار سرد جیب شما را به راحتی خالی کند. اگر ملک مورد نظر از کولر آبی یا بخاری استفاده می‌کند حتما از مناسب و باز بودن مجاری آن‌ها مطمئن شوید.

نورگیر بودن ملک

بودن نور طبیعی کافی درون یک خانه می‌تواند بسیار مفید باشد. نور طبیعی و روشنایی خانه هم بر روی خلق و روحیه افراد اثر مثبتی می‌گذارد و هم از نظر زیبایی شناسی و نیاز کمتر به مصرف برق می‌تواند مفید باشد. هنگام بازدید از ملک برای خرید یک بار در ظهر و یک بار در غروب از خانه بازدید کنید تا نورگیری آن را به خوبی تماشا کنید. بهترین نورگیری را ابتدا ملک‌های جنوبی و سپس ملک‌های شمالی دارند. می‌توانید در این باره از مالک یا مشاور املاک پرس و جو کنید.

تراس

قسمت بالکن در آپارتمان‌ها می‌تواند نقش مهمی ایفا کند. در صورتی که بالکن در کنار آشپزخانه باشد می‌تواند کمک بزرگی برای پخت و پز باشد و یا می‌تواند به محلی برای پرورش گل و گیاه تبدیل شود. بالکن گاهی می‌تواند نقش یک کمد یا انباری کوچک را نیز برای خانه شما بازی کند. پس هنگام بازدید ساختمان از محل و متراژ بالکن مطمئن شوید.

 

نوید آراسته – کارشناس املاک لوکس منطقه یک تهرانبروز رسانی در ۱۴۰۲/۰۵/۱۵