۰۹۱۲۷۱۴۲۱۲۹
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳

۱۲ نکته ضروری که باید پیش از خرید ملک تهران به آنها توجه کنید

خرید ملک تهران با چالش‌های بسیاری روبرو است. در صورتی که قصد خرید ملک منطقه ۱ تهران را برای اولین­بار دارید؛ باید گفت که این کار دشوارتر هم خواهد بود. ما در این مقاله راهنمای خرید ملک در تهران قصد داریم تا توضیح کاملی در مورد نکات کلیدی خرید ملک منطقه ۱ تهران بپردازیم.

۱۲ نکته ضروری که باید پیش از خرید ملک تهران به آنها توجه کنید

از مالک حقیقی ملک مطمئن شوید

شما باید در نخستین مرحله مالکیت فروشنده را بررسی کنید که ضرورت این امر بسیار بدیهی است؛ چراکه شما هزینه بسیاری بابت خرید ملک در تهران پرداخت می­کنید. بنابراین شما باید به اسناد رسمی که از سوی فروشنده ارائه می‌شود، توجه کنید. اگر ملک دارای سند رسمی باشد، مشخصات فروشنده در این سند قید شده است. اگر سند رسمی نداشته باشد، برای شناسایی مالک اصلی باید به مبایعه نامه آن ملک مراجعه کنید.

بدون واسطه معامله کنید

بهتر است حدالامکان، با مالک اصلی معامله کنید و از عقد قرارداد با نماینده آنها پرهیز کنید. زیرا در صورتی که تخلفی اتفاق بیفتد، مالک اصلی می تواند به معامله انجام شده، اعتراض کرده و علیه طرفین معامله با عنوان فروش مال غیر شکایت کند. با این کار معامله باطل شده و سرمایه شما از دست می‌رود و همچنین مشمول تعقیب کیفری و مجازات خواهید شد.

جهت خرید ملک تهران سند را بررسی کنید

به جز شناسایی مالک اصلی، شما باید شرایط دقیق ملک و وضعیت سند آن را بررسی کنید. برای یک معامله بی‌دردسر بهتر است هنگام تنظیم قرارداد، به غیر از بررسی اسناد فرد فروشنده، وضعیت آن ملک از نظر ثبت در دفتر اسناد رسمی، مشاعات ساختمان ، توابع و ملحقات، وثیقه­ای و توقیفی بودن نیز بررسی شود.

اگر درباره اسناد مرتبط با سند ملک هرگونه شبهه‌ای وجود داشته باشد، خریدار باید از فروشنده آن را طلب کند. همچنین با کد رهگیری ملک می­توان با استفاده از سامانه دفتر اسناد و املاک کشور، استعلامات لازم را بگیرید. همچنین گاهی اوقات به علت بی‌توجهی خریداران به موضوع تطبیق مشخصات ملک با سند قید شده، خریداران آن ملک دچار مشکلات حقوقی زیادی می‌شوند. خریدار باید نشانی ملک، پلاک ثبتی، حدود اربعه، کد پستی و غیره را با مشخصات واقعی ملک مورد بررسی قرار دهد.

توان مالی خود را برای خرید ملک تهران ارزیابی کنید

همانطور که می­دانید، خرید ملک تهران بسیار هزینه ­بر است. قبل از اقدام به خرید ملک، هزینه‌ای که می‌توانید برای خرید ملک منطقه ۱ تهران پرداخت کنید را به صورت دقیق مشخص کنید.

ملک موردنظر نباید در رهن یا توقیفی باشد

دقت کنید ملک موردنظرتان در رهن یا توقیف نباشد. این توجه بدین جهت مهم است که در حالت کلی هرگونه خرید و فروش و ملک مرهون بانک یا توقیفی از سوی مراجع قضایی، ممنوع می­باشد. تنظیم مبایعه­نامه برای ملک مرهون و توقیفی امکان دارد، اما امکان ثبت رسمی و قانونی آن در دفتر اسناد وجود ندارد. برای ثبت قانونی آن باید رفع توقیف یا فک رهن صورت گیرد. بدین صورت که خریدار ملک به جای پرداخت بهای کل ملک به فروشنده، بخشی از آن را جهت رفع توقیف یا فک رهن به طلبکار حقیقی یا حقوقی می‌پردازد.

پیش از خرید ملک تهران، آن را به خوبی بازرسی کنید

از نکات دیگر راهنمای خرید ملک تهران، این است که شحصاً برای بررسی عیب و نقص‌های احتمالی اقدام کنید. زمانی که در ملک نقصی یافتید مبلغ پرداختی شما به فروشنده کاهش میابد. اگر معامله به طور رسمی انجام شود و شما پس از آن، عیب ملک را متوجه شوید، می‌توانید بدون هیچگونه ضرری معامله را فسخ نمایید.

در خرید ملک تهران به یک جلسه کفایت نکنید

بهتر است مذاکرات خرید ملک تهران در یک جلسه صورت نگیرد. در این رابطه با یک وکیل یا کارشناس املاک مشورت کنید تا بدین وسیله از ضررهای احتمالی جلوگیری شود.

12 نکته ضروری که باید پیش از خرید ملک تهران به آنها توجه کنید | خرید ملک تهران | املاک شمرون

پیش از خرید ملک تهران، نقشه گسل‌های تهران را حتما ببینید

همه می­دانند که تهران شهری است با گسل­های زلزله خیز. بنابراین برای حفظ امنیت خود و ملکتان، حتما پیش از خرید ملک در تهران، به نقشه­های مربوط به گسل­های تهران توجه داشته باشید.

خرید انشعابات و انتقال انباری و پارکینگ را در سند قید کنید

خرید ملک برابر است با خرید انشعابات آن ملک. حتماً انشعاباتی چون آب، برق، گاز، انتقال خط تلفن و غیره را در سند یا مبایعه­نامه به طور صریح و شفاف قید کنید. همچنین هنگام عقد قرارداد رسمی، شما باید انتقال پارکینگ و انباری را به صورت دقیق ذکر کنید. در صورت عدم قید پارکینگ یا انباری در سند مربوطه، مسئولیت حقوقی برای فروشنده در برابر انتقال آن ایجاد نمی­کند.

در خرید ملک تهران، مفاصا حساب را در نظر داشته باشید

معمولاً ملک­ها، بدهی‌هایی به دستگاه‌های دولتی چون شهرداری یا اداره مالیات دارند که فروشنده باید این بدهی‌ها را قبل از فروش ملک خود بپردازد. بنابراین پیش از بستن قرارداد با استعلام از این ادارات، صحت و تایید مفاصا حساب را انجام دهید. این شامل تسویه شارژ و دیگر مسائل مرتبط با آپارتمان هم می­شود.

تعهدات دو طرفه را به دقت بررسی کنید

در مقام راهنمای خرید ملک در تهران باید اشاره کرد که هنگام عقد معامله ملک یکی از دو طرف معامله باید مبلغ مورد نظر را در زمان مقرر پرداخت کند و دیگری نیز باید کارهای مربوط به انتقال سند، به نام خریدار را انجام دهد. اگر پرداخت مبلغ انجام و سند منتقل نشود و یا برعکس، خریدار یا فروشنده دچار دردسرهای زیادی می‌شوند.

بنابراین بهتر است، بخشی از مبلغ ملک در حضور کارشناس املاک پرداخته شده و در قبال آن رسید معتبری پرداخته شود و از این بخش کارهای مربوط به انتقال سند شروع شود. اینگونه دردسرها در شهرهای بزرگ، خصوصاً در خرید ملک تهران ممکن است زیاد اتفاق بیفتد.

در پرداخت پول بسیار دقت کنید

در مقام راهنمای خرید ملک در تهران باید گفت که حتما پول باید به حساب فردی واریز شود، که سند ملک به نام اوست. گاهی از اوقات کلاهبرداری‌ها با یک پسوند یا پیشوند اسامی اتفاق می­افتد. اگر فروشنده بگوید که همراه با وکیل یا اقوامی صاحب ملک است و خواستار انتقال پول به حساب دیگری باشد، به هیچ عنوان این کار را انجام ندهید. همچنین بنگاه معاملاتی باید دارای مجوز از صنف مربوطه خود باشد. بهتر است به تاریخ گواهینامه اشتغال آن توجه کنید که قدیمی یا مخدوش نباشد.

سخن آخر

در این مقاله به بیان ۱۲ نکته پیش از خرید ملک منطقه ۱ تهران پرداختیم. به طور کل به مواردی اشاره کردیم که نیاز است هر خریدار قبل از خرید ملک تهران به آن توجه داشته باشد. شما عزیزان جهت خرید ملک تهران میتوانید از دسته بندی مناطق تهران در سایت املاک شمرون دیدن فرمایید. همچنین جهت اطلاع از اخرین اخبار و فایل املاک، پیج اینستاگرام املاک شمرون را دنبال نمایید.منتشر شده در ۱۴۰۳/۰۲/۱۰