۰۹۱۲۷۱۴۲۱۲۹
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳

فسخ معامله ملک و آپارتمان

در انجام هر معامله ای چه ملک باشد و یا چیزی دیگر ، امکان فسخ آن وجود دارد. زمانی که در انجام یک معامله توافقی از بین میرود و یا رضایت یکی از طرفین جلب نمیشود ، آن فرد میتواند اقدام به فسخ معامله کند. در این مقاله قصد داریم به همین موضوع یعنی فسخ معامله ملک و آپارتمان بپردازیم و انواع آنرا بررسی کنیم. پس اگر به دنبال خرید ملک نیاوران هستید و میخواهید از شرایط ثبت و فسخ قرارداد مطلع شوید ، تا انتها همراه ما باشید.

فسخ معامله ملک و آپارتمان

در انجام معامله ملک و آپارتمان ، فسخ قرارداد یکی از رایج ترین اتفاقاتی است که میتواند انجام شود. ممکن است در فرآیند خرید ملک ، یکی از طرفین از تصمیم خود منصرف شده و با بنا به دلایلی نخواهد قرارداد را تکمیل کند. در این زمان فرد میتواند با توجه به قانون ثبت شده برای این امور اقدام به فسخ قرارداد کند. فسخ قرارداد می تواند در موارد مختلف مانند فسخ قرارداد خرید و فروش ملک، رهن یا اجاره املاک یا قرارداد مشارکت در ساخت و ساز رخ دهد. هر یک از این شرایط باید برآورده شوند.

فسخ معامله چیست ؟

بسیاری از افرادی که به دنبال خرید ملک نیاوران هستند این سوال را دارند که فسخ معامله چیست ؟ فسخ در معنوی لغت به معنی لغو ، نقض و یا خراب شدن است. در معنوی قراردادی میتوان از تعریف انحلال اختیاری برای این کلمه استفاده کرد. از نظر قانونی فسخ به معنی لغو قانونی یک قرارداد توسط شخص یا شخص ثالث است.

برای فسخ قرارداد باید بدانید که قوانین سخت گیرانه ای در این زمینه وجود دارد. فسخ معامله ملک و آپارتمان میتواند بر اساس قوانین و دستورات مستقیم و یا با توجه به توافق طرفین و اختیارات فردی باشد. هر دوی این حالت نیز فسخ معامله نامیده میشوند.

فسخ معامله ملک

فسخ قرارداد ملک یا معامله اموال توسط هر یک از طرفین معامله یا هر دو طرف انجام می شود. این معاملات عموماً به دو شکل رسمی و غیر رسمی (عادی) صورت می­گیرید که هردوی آنها قابل قبول هستند. نکات مهم در فسخ قرارداد عبارت است از :

  • پیش بینی حق فسخ قرارداد به صورت یک طرفه
  • وجود دلایل قابل قبول قانون برای فسخ قرارداد

فسخ قرارداد به صورت یک توافق است که معمولاً با پرداخت خسارت به طرف مقابل منعقد می شود.

نکته ای که باید در نظر داشت این است که به محض امضای قرارداد، طرفین متعهد به انجام تعهدات خود می شوند. برخلاف عرف معاملاتی که می گوید معامله می تواند تا ۲۴ یا ۴۸ ساعت پس از عقد قرارداد لغو شود، طبق قانون این حالت امکان پذیر نیست! حتی اگر پولی بین طرفین مبادله نشده باشد. اگر بدنبال خرید ملک نیاوران هستید ، با مشاورین ما در ارتباط باشید.

فسخ معامله ملک و آپارتمان | خرید ملک نیاوران | املاک شمرون

انواع فسخ معامله ملک و آپارتمان

همانطور که گفته شد انواع مختلفی از فسخ قرارداد وجود دارد که هرکدام از انها در نوعی از معاملات مورد استفاده قرار میگرد. در ادامه به معرفی انواع فسخ قرارداد میپردازیم.

فسخ معامله توافقی و قوانین آن

فسخ قرارداد توافقی به این معنی است که فسخ قرارداد یک طرفه یا توافقی قبلا ذکر نشده است و طرف درخواست کننده فسخ معامله، فقط با رسیدن به توافق و تلاش برای جلب رضایت ملک را فسخ می کند. طرف دیگر این نوع فسخ قرارداد اجباری نیست و نمی توان افراد را مجبور به فسخ قرارداد کرد.

فسخ قرارداد اجاره

طبق قوانین موجر و مستاجر، تنها در شرایط خاصی می توان اجاره را برای هر یک از طرفین قرارداد فسخ کرد. در نهایت اگر در انتهای اجاره نوشته شده است که حق مشروط و… افراد لغو می شود، یعنی حق فسخ اجاره توسط طرفین معامله یک طرفه یا زودرس ساقط می شود و آن ها با این امر موافقت کرده اند.

املاک شمرون

در این مقاله به فسخ معامله ملک و آپارتمان پرداختیم و معنی آن و همینطور انواع آنرا معرفی کردیم. شما عزیزان که قصد خرید ملک نیاوران را دارید بهتر است با این قوانین آشنایی کامل داشته تا کمترین مشکل را در این زمینه تجربه کنید.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر ، دریافت قیمت فایل ها ، ارتباط با ما و مشاوره با املاک شمرون در تماس باشید. همچنین جهت اطلاع از آخرین اخبار املاک ما ، پیج اینستاگرام املاک شمرون را دنبال نمایید.منتشر شده در ۱۴۰۲/۰۸/۰۲