۰۹۱۲۷۱۴۲۱۲۹
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳

غرب یا شرق؟ کدام یک برای سکونت در تهران مناسب تر است؟

یکی از مواردی که افراد هنگام خرید ملک به آن توجه دارند این است که کدام منطقه برای سکونت در تهران مناسب تر است؟ تهران بعنوان کلان شهری بزرگ دارای مناطق مختلف بوده که هر بخش ان میتواند ظاهر و بافتی متفاوت داشته باشد. در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم که برای سکونت در تهران غرب و یا شرق مناسب تر است؟ پس اگر قصد خرید ملک منطقه ۱ تهران و یا دیگر نقاط را دارید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

برای سکونت در تهران شرق مناسب تر است یا غرب؟

بطور کلی کلان شهر تهران به ۲۲ منطقه مختلف تقسیم میشود. این مناطق در چهار بخش اصلی شمال و جنوب و شرق و غرب قرار گرفته اند. هر یک از این ۴ بخش دارای بافت و کیفیت زندگی متفاوتی هستند. میتوان گفت که شمال تهران مناسب افرادی است که به دنبال خرید ملک منطقه ۱ تهران هستند و از رفاه و سرمایه بالایی برخوردارند.

در مقابل جنوب تهران خانه های ارزان تری دارد و سطح رفاه و زندگی در جنوب پایین تر است. اما نکته مهم این است که شرق و غرب تهران تفاوت چندانی در سطح رفاه نداشته و همین موضوع سبب شده تا انتخاب منطقه مناسب برای سکونت در تهران سخت باشد.

مقایسه شرق و غرب تهران

برای اینکه بتوانیم این دو بخش را بطور کلی بررسی کنیم، باید معیار ها و موارد گوناگونی را در نظر بگیریم. در ادامه قصد داریم مهم ترین معیار ها در این دو بخش را مقایسه و بررسی کنیم.

بافت اجتماعی

اگر قصد خرید ملک منطقه ۱ تهران یا مناطق دیگر را دارید باید بدانید که بخش شرق و شمال تهران دارای بافت قدیمی تری هستند. محله های غرب تهران جدید بوده و بسیاری از بخش ها حتی در حال حاضر نیز در حال توسعه و ساخت هستند.

مهاجرت پذیری

برای اینکه بدانید برای سکونت در تهران باید کدام محله را انتخاب کنید، باید مهاجرت پذیری را نیز در نظر بگیرید. همانطور که گفتیم غرب تهران بافت جدیدتری داشته و در حال توسعه میباشد. به همین دلیل میزان مهاجرت پذیری غرب تهران نسبت به شرق تهران بیشتر است.

پیشرفت شهری

خصوصیات مردم ساکن در مناطق غرب تهران شباهت عجیبی به غرب دنیا دارد. از این جهت که در غرب دنیا و غرب ایران مردم اغلب خواستار زندگی‌های مدرن و جدید هستند. حال آنکه مردم مناطق شرق تهران مانند بخش‌های شرقی دنیا، اغلب سنت‌گرا هستند. اگر به سبک پوشش و نوع معماری‌ها بیشتر دقت کنید، کاملا به این موضوع پی خواهید برد.

دسترسی به نقاط دیگر شهر

در این بخش هر دو بخش شرق و غرب تهران دسترسی یکسانی دارند و شما میتوانید از این دو قسمت دسترسی راحتی به نقاط دیگر تهران داشته باشید. گسترش سیستم حمل و نقل عمومی و بهبود جاده ها از دلایل یکسان بودن دسترسی در هر دو بخش است.

خدمات رفاهی

اگر قصد خرید دارید و نمی‌دانید شرق یا غرب تهران را برای خرید انتخاب کنید، بهتر است بدانید که در قسمت غرب تهران مراکز تجاری و پاساژهای مختلفی وجود دارد، اما در شرق این شهر بزرگ، معمولا مغازه‌ها و فروشگاه‌های محلی بیشتر به چشم می‌خورند.

بافت مسکونی

اگر به دنبال خرید ملک منطقه ۱ و یا خرید ملک نوساز هستید باید بدانید که غرب تهران در این موضوع برتری دارد. خانه های شرق تهران از عمر بیشتری برخوردار هستند در حالی که غرب تهران همواره در حال توسعه بوده و بسیاری از خانه ها نوساز هستند.

بنظر شما کدام منطقه برای سکونت در تهران مناسب است؟

در این مقاله به مقایسه دو بخش شرق و غرب تهران پرداختیم و معیار هایی مهم در خصوص مقایسه این دو قسمت را بیان کردیم. شما عزیزان میتوانید جهت خرید ملک در این نقاط با مشاورین املاک شمرون در ارتباط باشید. همچنین جهت اطلاع از آخرین اخبار و فایل ها، پیج اینستاگرام املاک شمرون را دنبال نمایید.منتشر شده در ۱۴۰۲/۱۰/۲۸