۰۹۱۲۷۱۴۲۱۲۹
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳

سند موقت یا قولنامه چیست ؟

یکی از نکاتی که در هنگام خرید ملک باید به آن توجه شود ، تنظیم کردن سند موقت یا قولنامه است . میتوان گفت که یکی از ابتدایی ترین مراحل برای تکمیل خرید ملک ، تنظیم سند موقت میشود که توسط مشاور املاک انجام میشود. در این مقاله قصد داریم به آشنایی با سند موقت یا همان قولنامه پرداخته و ببینیم سند موقت یا قولنامه چیست ؟

سند موقت یا قولنامه؟ کدام درست است ؟

بسیاری فکر میکنند که میان سند موقت و قولنامه تفاوت وجود دارد . در صورتی که اینطور نیست و سند موقت همان قولنامه است. هر دوی این واژه ها برای اشاره به نوعی سند موقتی استفاده میشوند که قبل از سند رسمی نوشته میشود. اگر بدنبال خرید ملک نیاوران هستید ، با کارشناسان املاک شمرون در ارتباط باشید.

معنی کلمه قولنامه

قولنامه از دو کلمه قول و نامه تشکیل شده است. معنی این واژه از ترکیب آن مشخص است. قولنامه در واقع نامه و مدرکی است که در آن تضمین و قولی نوشته می شود. طبق این قرارداد، دو طرفی که قصد دارند در آینده با هم عقد بیع منعقد کنند تعهد می دهند که در تاریخ مشخصی به قول خود یعنی انتقال مال به دیگری عمل کنند.

سند موقت یا قولنامه چیست ؟ | خرید ملک نیاوران | املاک شمرون

مفاد قولنامه چیست ؟

مفاد قولنامه مجموع تمام چیزی است که دو طرف مطالبه میکنند. در قولنامه بند هایی به منظور انتظارات و اختیارات نوشته شده و هر دو طرف ملزم هستند که به مفاد قولنامه پایبند باشند. اگر هر یک از طرفین، به هر دلیلی در تاریخ مشخص شده در دفتر حضور نیابد و از انجام معامله خودداری کند هزینه ای به عنوان وجه التزام باید به طرف مقابل پرداخت کند.

نکته حائز اهمیت دیگر این است که فردی که وجه التزام را می خواهد، باید به طور کامل به تعهدات خود عمل کند. بنابراین شما باید با قوانین فسخ قرارداد  و انواع آن بطور کامل آشنا باشید، و نسبت به موارد و جزییاتی که فروشنده و خریدار می توانند قرارداد معامله ملک را فسخ کنند آگاهی کافی داشته باشید.

نکات مهم در تنظیم قولنامه

در قولنامه ، مهم ترین بخش اطلاعات فروشنده و خریدار میباشد. داخل این سند ، زمان شروع و پایان معامله نیز ذکر میشود. شما عزیزانی که به بدنبال خرید ملک نیاوران هستید ، میتوانید از مشاورین املاک شمرون کمک بگیرید.

در قولنامه شرایط خاص نیز ذکر میشود. منظور از بیان شرایط خاص، شرایطی است که طبق آن خریدار یا فروشنده می توانند از لحاظ قانونی معامله را فسخ کنند. یکی از این شرایط مطابقت نداشتن اصل ملک از جانب فروشنده با جزئیات اطلاعات ثبت شده در سند آن است. در چنین شرایطی است که خریدار می تواند معامله را فسخ کند.

نکات حقوقی مهم در سند موقت یا قولنامه

  • خریدار و فروشنده باید به مشاور املاک دارای مجوز رسمی مراجعه کنند.
  • خریدار باید وضعیت ملک را بررسی کرده و استعلام های لازم را انجام بدهد.
  • وجود شاهد برای عقد قولنامه ضروری است، تا در صورت بروز مشکل در دادگاه شهادت دهند. شاهدان می توانند صاحب بنگاه یا افراد مورد اعتماد دیگری باشند.
  • قولنامه حتما در سه نسخه تنطیم شود. دو نسخه نزد طرفین و یک نسخه هم نزد مشاور املاک باقی می ماند.
  • باید اطلاعات هویتی فروشنده بررسی شده و استعلام گرفته شود که ملک به نام فروشنده باشد.

املاک شمرون

در این مقاله به معرفی سند موقت یا قولنامه و ویژگی های مهم آن پرداختیم. به همین دلیل بهتر است برای خرید ملک نیاوران خود ، از مشاورین حرفه ای و متعهد کمک بگیرید.جهت اطلاع از قیمت فایل ها ، مشاوره رایگان ، پاسخ به پرسش های خود و …. با ما در تماس باشید. همچنین جهت اطلاع از آخرین اخبار و اطلاعیه املاک ما ، پیج اینستاگرام املاک شمرون را دنبال نمایید.منتشر شده در ۱۴۰۲/۰۷/۲۷