۰۹۱۲۷۱۴۲۱۲۹
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳

آشنایی با انواع سیستم گرمایشی

شی سیستم گرمایشی خانه یکی از مهم ترین بخش هایی است که در هنگام خرید ملک منطقه ۱ تهران باید به آن توجه داشت. همانطور که میدانید انواع مختلفی از سیستم گرمایشی موجود است. در این مقاله قصد داریم رایج ترین مدل های سیستم گرمایشی را معرفی کرده و مزایا و معایب هر کدام را معرفی کنیم. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

انواع سیستم گرمایشی خانه ها

گرمایش خانه یکی از نیازهای اساسی انسان است. در فصول سرد سال، گرمایش خانه باعث ایجاد راحتی و آسایش برای ساکنان آن می‌شود. اما چه نوع سیستم گرمایشی برای خانه مناسب است؟ این سوالی است که بسیاری از مردم در هنگام انتخاب سیستم گرمایشی برای خانه خود دارند. در این مقاله، ما قصد داریم به معرفی انواع سیستم گرمایشی خانه ها و مزایا و معایب آن‌ها بپردازیم.

سیستم گرمایشی چیست؟

سیستم گرمایشی، تأسیساتی است که از انرژی گرمایی برای کنترل و حفظ درجه حرارت در سطح دلخواه و مطلوب ما در خانه، اداره و ساختمان‌های دیگر استفاده می‌کند. این تأسیسات بخشی از تأسیسات گرمایش، سرمایش و تهویه هوا محسوب می‌شوند. سیستم گرمایشی می‌تواند به صورت مرکزی و یا توزیعی باشد. در سیستم گرمایشی مرکزی، مولد گرما در قسمتی بیرون از فضای تهویه‌شونده و یا واحد آپارتمانی قرار می‌گیرد و گرما از طریق لوله‌ها، رادیاتورها، فن کویل‌ها و یا سیستم گرمایش از کف به فضاهای مختلف منتقل می‌شود. در سیستم گرمایشی توزیعی یا بسته‌ای، مولد گرما درون هر واحد قرار دارد و فقط فضای آن واحد را گرم می‌کند. مثال‌هایی از این نوع سیستم‌ها شامل پکیج، بخاری، شومینه و یا گرمایش از سقف هستند.

انواع سیستم گرمایشی خانه ها

انواع سیستم گرمایشی خانه ها بسته به نوع انرژی مورد استفاده، نحوه انتقال گرما، آرایش تجهیزات و میزان کارایی متفاوت هستند. در ادامه، به بررسی برخی از رایج‌ترین انواع سیستم گرمایشی خانه ها می‌پردازیم.

بخاری

بخاری یکی از ساده‌ترین و قدیمی‌ترین انواع سیستم گرمایشی خانه ها است. سیستم گرمایشی بخاری از انرژی گاز، نفت، برق، هیزم و یا زغال سنگ برای تولید گرما استفاده می‌کند. بخاری می‌تواند به صورت تابشی یا هواگرم‌کن باشد. در بخاری تابشی، گرما از طریق تابش مستقیم از سطح بخاری به محیط منتقل می‌شود. در بخاری هواگرم‌کن، گرما از طریق جریان هوای گرم از داخل بخاری به محیط منتقل می‌شود.

موتورخانه

موتورخانه یکی از انواع سیستم گرمایشی مرکزی است. در این سیستم، آب در درون موتورخانه گرم می‌شود و از طریق سیستم گرمایش رادیاتور به واحدها می‌رسد. با چرخش آب گرم در لوله‌های آب هر واحد، فضای خانه گرم می‌شود. این سیستم از اجزایی شامل دیگ، مشعل، منبع انبساط، پمپ سیرکولاتور و مبدل‌های حرارتی تشکیل شده‌است. موتورخانه معمولا در زیرزمین یا بیرون ساختمان قرار می‌گیرد و از انرژی گاز، نفت، برق و یا انرژی های تجدیدپذیر برای تولید گرما استفاده می‌کند. موتورخانه دارای مزایا و معایب زیر است:

  • مزایا: توانایی گرمایش همزمان تمام فضاهای ساختمان، کنترل دما با ترموستات، امکان استفاده از انرژی های تجدیدپذیر، امکان ترکیب با سیستم سرمایش و یا آب گرم
  • معایب: هزینه بالای نصب، نگهداری و تعمیر، اتلاف انرژی در لوله‌ها و مبدل‌ها، نیاز به فضای زیاد برای موتورخانه، احتمال نشت آب و یا گاز

پکیج

پکیج یکی از انواع سیستم گرمایشی توزیعی یا بسته‌ای است. در این سیستم، هر واحد دارای یک دستگاه پکیج است که شامل یک دیگ، یک مشعل، یک پمپ و یک فن است. پکیج از انرژی گاز یا برق برای تولید گرما استفاده می‌کند و گرما را از طریق فن به فضای واحد می‌فرستد.

آشنایی با انواع سیستم گرمایشی | خرید ملک منطقه 1 تهران | املاک شمرون

شومینه

شومینه یکی از انواع سیستم گرمایشی توزیعی یا بسته‌ای است که از انرژی هیزم، زغال سنگ، گاز یا برق برای تولید گرما استفاده می‌کند. سیستم گرمایشی شومینه از طریق تابش گرما را به محیط منتقل می‌کند و همچنین از طریق دودکش، هوای گرم را به بیرون می‌فرستد. شومینه معمولا در مرکز اتاق یا نزدیک به دیوار قرار می‌گیرد.

سخن آخر

در این مقاله به معرفی انواع سیستم گرمایشی پرداختیم و دیدیم که هر کدام دارای چه مزایا و معایبی هستند. توصیه ما این است که در هنگام خرید خانه، به سیستم گرمایشی و کیفیت آن توجه کافی داشته باشید. شما عزیزان میتوانید جهت خرید ملک منطقه ۱ تهران با مشاورین املاک شمرون در ارتباط باشید. همچنین جهت اطلاع از اخرین اخبار و فایل های املاک، پیج اینستاگرام املاک شمرون را دنبال نمایید.منتشر شده در ۱۴۰۲/۱۱/۱۲